Historia

Polonia Bystrzyca Kłodzka

1946

Klub Sportowy “Siew”

W 1946 roku powstała drużyna “Siew”, w której grali m. in. Jan Kukieła, Ryszard Knap, Henryk Broda oraz Zdzisław Matera.

1947

Klub Sportowy “Płomień”

W roku 1947 powstała działająca równolegle drużyna “Płomień”. Oba zespoły funkcjonowały do 1951 roku.

1951

Wielka fuzja

Rok 1951 przyniósł połączenie klubów “Siew” i “Płomień” z dwoma innymi klubami bystrzyckimi a mianowicie “Spójnią” oraz “Unią”. Ale to był dopiero początek formowania zupełnie nowej drużyny.

1952

Początek KS Polonia Bystrzyca Kłodzka

Z inicjatywy zawodników klubów, które działały na terenie Bystrzycy Kłodzkiej, w roku 1952 powstał KS Polonia. Założycielami zostali sami zawodnicy. W rolę oficjalnego sponsora klubu wcieliły się Bystrzyckie Zakłady Przemysłu Zapałczanego. W kadrze klubu znaleźli się przede wszystkim Ryszard Knap, Antoni Broda, Karol Pleśniarski, Janusz Klajn, Henryk Klajn, Tadeusz Wieczorek, Henryk Hadryś, Leon Jakubowski, Franciszek Pasławski, Ryszard Cymbalski, Roman Palej, Tadeusz Sikora, P.Majer, Pieda oraz Bieniek. Zawodnicy samodzielnie organizowali treningi. Koordynatorem drużyny był w tym czasie Ryszard Knap. W tamtym czasie Polonia występowała w B-klasie.

1958

Awans do A-klasy

W roku 1958 Polonia Bystrzyca po raz pierwszy wywalczyła awans do A-klasy. Trenerem piłkarzy został Ryszard Knap. Funkcję kierownika drużyny sprawował Antoni Broda a prezesem klubu został Stefan Wiśniak.

1960

Wielki remont

Początek lat 60-tych przyniósł wielkie zmiany. Najważniejszą z nich był remont stadionu Polonii. Wskutek tego większość zawodników przeszła do grającego w B-klasie LZS Łomnica.

1964

Nowe rozdanie

W roku 1964, wraz z zakończeniem prac remontowych, Polonia Bystrzyca przystąpiła ponownie do rozgrywek na poziomie B-klasy. Kilkanaście najbliższych lat Polonia miała spędzić właśnie w tej klasie rozgrywkowej. Większość zawodników odbyła drogę powrotną z LZS Stara Łomnica do macierzystego klubu.

1974

Awans do A-klasy

Rok 1974 to milowy krok w rozwoju klubu, który po kilkunastu sezonach starań awansował wreszcie do A-klasy. Kierownikiem drużyny był w tym czasie Tadeusz Słupski, trenerem Edward Skiba a prezesem Marian Krzyżyński.

1976

Awans do Klasy Okręgowej

Po zaledwie dwóch latach spędzonych w A-klasie KS Polonia Bystrzyca Kłodzka awansuje do wyższej Klasy Okręgowej. W rozgrywkach piłkarskich brały również udział drużyny młodzików, juniorów i drugi zespół seniorów. W zespole, który wywalczył awans występowali: Andrzej Pietrzycki, Jan Chreściak, Wiesław Bołczak, Stanisław Gierak, Andrzej Kowalik, Kazimierz Dereń, Marek Zieliński, Edward Kłak, Andrzej Olejnik, Tadeusz Adamów, Marian Wójcik.

1998

Awans do IV ligi

W roku 1998 Polonia odnotowała największe osiągnięcie w swojej historii. Klub awansował do IV ligi rozgrywek piłkarskich. Trenerem drużyny seniorów był w tym czasie Andrzej Pietrzycki.